CNC Plazma Kesim Dikkat Edilmesi Gerekenler

      Kesme işlemine başlamadan önce aşağıda belirtilen konular mutlaka kontrol edilmelidir.

      Basınçlı havanın temin edildiği kaynak temiz olmalı, su veya yağ içermemelidir. Hızlı aşınan sarf malzemeleri ya da kesim yapılan plaka üzerindeki siyah yanık izleri kullanılan basınçlı havanın kirli olduğunu gösterebilir.

      Kullanılan hava basıncı doğru olmalıdır. Plazma kesme makinesindeki basınç göstergesine bakarak kullanılan basıncın uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Nozül ve elektrod kesme torcuna doğru ve düzgün bir şekilde takılmış olmalıdır.

      İş parçasına ait bağlantının sağlıklı olması temiz bir kesim elde edilmesi açısından son derece önemlidir.

      Bazı temel güvenlik yöntemleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Plazma kesme makinesi hakkında gerekli bilgiye sahip olmak için kullanım kılavuzunun tamamı dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Kesme işlemi sırasında ergimiş metal oluşacağı için operatör kesim yaparken uzun kolluklar ve koruyucu eldivenler giymelidir. Gözleri kesme arkından korumak için göz bölgesini tamamen kapayan koyu camlı gözlükler takılmalıdır. Genellikle 7-9 numara koyuluk derecesine sahip gözlük camları tercih edilmelidir. Sonuç olarak; bütün güvenlik önerilerine ve kullanım kılavuzunda detaylı olarak açıklanan kurallara uyulmalıdır.

      Deneyimsiz operatörlerin büyük bir çoğunluğu kesme torcunu iş parçasıyla 90° açı yapacak şekilde dik tutar ve daha sonra torcu aşağıya doğru ilerleterek metali delmeye çalışır. Oysa bu çalışma şekli ergimiş metalin torç içerisinden geriye doğru püskürmesine neden olur. Uygulanabilecek en iyi yöntem kesme torcunun yatayla 60° dikeyle 30° açı yapacak şekilde tutularak parçaya yaklaştırılması ve daha sonra tamamen dik konuma gelecek şekilde döndürülmesidir. Ergiyen metal bu sayede delme işleminin başlangıcında torcun uzağına püskürtülecektir.

      45 A ve üzerindeki akım değerleri ile çalışırken torç nozülü iş parçasına değdirilmemelidir. Aksi halde, kesme işlemi sırasında nozülün iş parçasına değdirilmesi sonucu çift ark oluşacağı için nozül ömrü belirgin bir şekilde azalacaktır.

      Plazma kesme yöntemine yeni başlayanların kesme işlemini kolaylaştırmak için torç sürükleme aparatı kullanmasında yarar vardır. Birçok sistemde nozül ucuna geçirilerek kolayca monte edilen yalıtımlı sürükleme aparatları kullanılır.

      Doğru kesme hızları ile çalışırken, ergiyen metal plakanın altından 15-20°'lik bir açıyla püskürtülür. Eğer ilerleme hızı çok düşük olursa, kesim yapılan bölgenin alt kenarında düşük hızda ergimiş metal birikimi diğer bir ifade ile cüruf oluşumu meydana gelir. Eğer ilerleme hızı çok yüksek olursa, arkın önden arkaya tamamen geçebilmesi için gereken yeterli zaman elde edilemeyeceği için plakanın üst yüzeyinde hızla cüruf oluşur.

      KAYNAK: www.askaynak.com.tr

      Nev Teknoloji olarak istediğiniz boyutlarda ve kesim kabiliyetinde CNC Plazma Kesim Tezgahları üretmekteyiz. Sağlam, estetik ve amacına uygun tasarımlarla; yüksek hassasiyetli kesimler yapabileceğiniz CNC Plazma tezgahlar iki yıllık garantisiyle vazgeçilmez yardımcınız olacaktır. HVAC CNC Plazmalar haricinde Pro serisi CNC Plazma Makinalarımız ile her sektöre uygun tezgahlar üretiyoruz. Özel tasarım CNC plazma tezgahlar ile özelleşmiş işleriniz için kusursuz makinalar üretiyoruz. Nev Teknoloji olarak her zaman daha iyisi için çalışıyoruz. CNC Plazma Kesim Tezgâh Fiyatı için bizimle irtibata geçin. Sizin için her zaman daha iyisi: NEV TEKNOLOJİ

      

 
CNC Plazma nev teknoloji

HVAC CNC Plazma

Havalandırma firmaları için tasarlanan plazma makinaları rulo şeklinde sacları kesim için özelleşmiştir. Rulo şeklindeki sac uygun boyutta kesildikten sonra tezgah üzerine konulduğunda bombe şeklinde bulunur ve tam olarak düz olarak bulunmamaktadır.

Detaylı Bilgi
CNC Plazma nev teknoloji

Pro CNC Plazma

Nev Teknoloji olarak ürettiğimiz özel tasarım CNC plazma makinaları ile işletmenize yönelik özelleşmiş makinalar ile işletmenize yönelik çözümler sunuyoruz. Gerek farklı boyutlarda, gerekse özelleşmiş eksen tasarımları ile hayallerinizi gerçekleştiriyoruz.

Detaylı Bilgi
CNC Plazma nev teknoloji

Özel Tasarım CNC Plazma

Nev Teknoloji olarak ürettiğimiz endüstriyel döner robotları, konveyör sistemler, döner taşıma sistemleri ve diğer yardımcı ekipmanlar ile en iyiye birlikte ulaşıyoruz. Endüstriyel döner üretim hatlarının olmazsa olmazı endüstriyel döner robotlarıdır.

Detaylı Bilgi